بهمن ۱۸ام, ۱۳۹۷ تعداد بازدید: پرینت مطلب ارسال به دوستان

5 ماه پیشتر: ماهواره دوستی به فضار ژرتاب شد یا نه؟ چرا این خبر تکذیب نشد! شکست عامل موفقیت است

بر اساس گزارش وب سایت ” رادیو ملی آمریکا ” (NPR)، تصاویر ماهواره‌ای از مرکز فضایی امام خمینی(ره) در استان سمنان ایران نشان می‌دهد راکت ماهواره‌بر “دوستی” به فضا پرتاب شده است.

بر اساس این گزارش آثار سوختگی و حریق بر جای مانده از سکوی پرتاب راکت ماهواره بر نشان می‌دهد این راکت با موفقیت به فضا پرتاب شده اما عدم اطلاع‌رسانی مقامات ایرانی درباره موفقیت پرتاب ماهواره جدید و قرار گرفتن آن در فضا، احتمال شکست دوباره ایران در پرتاب ماهواره به فضا را نشان می‌دهد.

” دیوید اشمیرلر”، محقق  “موسسه مطالعات بین‌المللی میدلبری” به رادیو ملی آمریکا گفته: “آنچه در این تصاویر قابل مشاهده است چند اثر سوختگی است که می‌تواند آثاری از شلیک موشک باشد.

این محقق با توجه به عدم اطلاع‌رسانی مقامات ایرانی از پرتاب ماهواره چنین نتیجه گرفته که: “احتمالا این موشک با موفقیت از سکوی پرتاب شلیک شده اما در مراحل بعدی مشکلی برای آن پیش آمده و نتوانسته در مدار زمین قرار بگیرد.”

گفتنی است کمتر از یک ماه پیش نیز از همین مرکز فضایی ایران، پرتاب ماهواره “پیام” با ناکامی‌مواجه بود و مقامات ایران ساعاتی پس از پرتاب آن، از ناموفق بودن و قرار نگرفتن این ماهواره در مدار خبر دادند.

هنوز واکنشی رسمی‌درباره صحت خبر پرتاب ماهواره “دوستی” از مرکز فضایی امام خمینی (ره) سمنان، از سوی مقامات ذی‌صلاح انجام نشده است.

تصویر ماهواره ای منتشر شده از سوی آمریکایی‌ها از سکوی پرتاب مرکز فضایی امام خمینی(ره) سمنان. تصویر سمت راست متعلق به چهارشنبه و تصویر سمت چپ برای سه شنبه است.

به هرحال سئوالی که در ذهن متبادر می‌گردد آن است که چرا این خبر توسط مسئولان تایید یا تکذیب نشد! و ثانیا به فرض آنکه این ماهواره هم به فضا پرتاب شده باشد و شکست خورده باشد ایرادی ندارد زیرا شکست عامل موفقیت است و یادمان باشد که صدا وسیمای ما در سنوات گذشته خبرهای زیادی از شکست پرتاب ماهواره‌های کشور‌های صاحب نام یاد می‌کرد ولی آنها دست از کار نکشیدند و راه خود را ادامه دادن به طوریکه در این چند سال کمتر خبری از عدم موفقیت آنها می‌شنویم و از همه مهمتر اینکه منتشر نرکدن اخباری از این دست و احیانا مخفی کردن آن و بسنده کردن به پرتاب‌ها و آزمایش‌های موفق در تمام زمینه‌ها سبب می‌شود که جوانان ما به این خود شیفتگی برسند که هرچه ما انجام داده ایم تاکنون درست بوده و اگر زمانی این مهم ادامه پیدا نکرده تنها به دلیل مسائل سیاسی و غش کردن یک جریان خاص به سمت دشمن بوده! نخیر باید این شکست‌ها هم اعلام شود تا دانشمندان و محققان ما به این باور عمیق برسند که برای رسیدن به قله‌های موفقیت باید زیاد تاوان داد. آتش سوزی اخیر در سازمان فضایی و کشته شدن سه نفر از دانشمندان این کشور بزرگ و موفق نیز از جمله اخباری بود که در یک ماه اخیر رسانه ای نشد و پرده سیاهی بر افکار عمومی‌کشید.

بیائیم به خودمان اعتماد کنیم و صادق باشیم.