شهریور ۲۶ام, ۱۳۹۶ تعداد بازدید: پرینت مطلب ارسال به دوستان

10 ماه پیشتر: میبد شهری تاریخی و مقصدی برای گردشگری پاییزه

درمیان شهرهای استان یزد، میبد سفر تاریخی‌تری را برای شما رقم زند و به همین دلیل این بار پیشنهاد می‌شود راهی میبد شده و از آثار تاریخی آن بازدید کنید.

با سفر به میبد، پیشنهاد‌های زیادی از آثار تاریخی در مقابل شما قرار دارد که می‌توانید از آنها دیدن کنید. نارین قلعه (نارنج قلعه) یکی از آثار تاریخی این شهر است. در واقع این بنای خشتی مهم‌ترین بنای تاریخی میبد بوده که متعلق به دوران ساسانیان است. جالب است بدانید که این بنای تاریخی در مرداد ۱۳۵۴به ثبت ملی رسیده است.

اما کاروانسرای میبد مکان دیگری است که بازدید از آن بسیار جذاب خواهد بود. این کاروانسرا و یا دیگر کاروانسراهای این شهر به سبک صفوی است. جالب است بدانید این کاروانسرا یکی از کامل‌ترین کاروان‌سراهای بین راهی کشور است. ایوان بیرونی، هشتی ورودی، حیاط مرکزی، حوض‌خانه و مهتابی، چهار هشتی زیبا از مکان‌های زیبای این کاروانسرا است. شما می‌توانید تصاویر زیبایی را از این کاروانسرا با دوربین عکاسی ثبت کنید. بخشی از این کاروانسرا به اداره میراث فرهنگی میبد و کتابخانه مرکز اسناد اختصاص یافته است. البته شما می‌توانید با استفاده از رستوران سنتی و کافی‌شاپ موجود در این کاروانسرا زمان بیشتری را در این بنای تاریخی طی کنید.

مسجد جامع میبد و مسجد جامع فیروزآباد از دیگر آثار تاریخی میبد بشمار می‌روند. در ورودی سمت چپ مسجد جامع فیروز‌آباد لوح کاشی نصب شده که منظومه‌ای در رثای حضرت قاسم (ع) است.

جالب است که بیشتر آثار تاریخی موجود در میبد به ثبت ملی رسیده است. مقصد بعدی شما در این سفر می‌تواند قلعه مهرجرد میبد باشد. این قلعه مربوط به دوره زندیه و افشاریه با جنسی از خشت و گل است. زیبا‌ترین قسمت این قلعه حصارهای چینه‌ای ‌آن است. این قلعه در ۳ طبقه با دری چوبی در ورودی خود است.

اثر تاریخی دیگر میبد یخچال تاریخی آن است که در گذشته برای ساخت و نگهداری یخ استفاده می‌شد. این اثر تاریخی نیز در سال ۱۳۷۵ به ثبت ملی رسید. این بنای تاریخی از ۴ قسمت حوض یخ بند، دیوارهای سایه‌انداز، بند اصلی و مخزن یخ تشکیل شده است.

در بخش دیگری از سفر خود می‌توانید از چاپارخانه میبد بازدید کنید. مکانی که شما را به دل تاریخ خواهد برد. قدمت این چاپارخانه به دوران قاجار باز می‌شود. زمانی که به میان این چاپارخانه می‌روید لحظه‌ای به‌سرعت پیشرفت فناوری‌ها وی خواهید برد. امروز با یک اشاره می‌توان مطلبی را از این سر دنیا به مکانی دیگر در آن سر دنیا فرستاد اما درگذشته این کار با کمک چاپارها انجام می‌شد.

اگر از افراد حاضر در این مکان دلیل قلعه‌ای شکل بودن چاپارخانه میبد را بپرسید به شما خواهند گفت؛ این مکان به دلیل حفظ امانت‌های دولتی به شکل قلعه ساخته‌شده بود.

آثار تاریخی و باستانی میبد می‌تواند برای گردشگران به‌ویژه گردشگران خارجی جذاب باشد. با توجه به شروع فصل پاییز، میبد می‌تواند مقصدی خوب برای سفرهای پاییزی شما باشد.

 

یک نظر برای این خبر...

  1. با عرض سلام خدمت مسئولین میراث فرهنگی میبد لطفا اگر میشود به حسینیه چرخو فیروزآباد هم یک سری بزنید چون این حسینیه خشت وگلی وزیباست وحیف است که آن را مرمت نکنید و خانه‌ها و بادگیر‌هایی درکنار آن قراردارد.باتشکر از شما عزیزان